چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران

مناقصه‌ی برنج برای تامین ذخایر استراتژیک است / ثبت سفارش نمی‌کنیم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان این‌که برگزاری مناقصه برنج ربطی به انجام ثبت سفارش و واردات این محصول در زمان ممنوعیت واردات ندارد، گفت: وضعیت ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی کشور عالی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مهندس یزدان سیف  در واکنش به برگزاری مناقصه برنج در زمان ممنوعیت واردات توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، اظهار کرد: فرآیند خرید این شرکت و سایردستگاه‌های دولتی با بخش خصوصی تفاوت زیادی دارد، چون ما ملزم به رعایت قانون مناقصات هستیم و باید تشریفات سه ماهه‌ای را در این زمینه انجام دهیم تا به مرحله‌ی ثبت سفارش برسیم.

وی افزود: یک تاجر بخش خصوصی اگر همین الان تصمیم بگیرد برنج خریداری کند، می‌تواند ثبت سفارش انجام دهد، اما ما مجبور هستیم آگهی عمومی بدهیم و مناقصه برگزار کنیم و از روزی که آگهی می‌دهیم یک هفته بعد شروع به توزیع اسناد می‌کنیم که این کار حدود ۴۵ روز  به طول می‌انجامد و بعد از ۴۵ روز می‌توانیم پاکت‌ها را باز کنیم؛ بنابراین با توجه به این‌که این فرآیند طولانی است ما مجبوریم مقدمات را زودترفراهم کنیم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد:انجام مقدمات و انتشار آگهی و برگزاری مناقصه ربطی به ثبت سفارش ندارد، چون در این تاریخ ثبت سفارشی انجام نشده و هم اکنون ثبت سفارش واردات برنج برای همه از جمله شرکت بازرگانی دولتی ممنوع است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: در واقع بعد از اینکه آگهی داده می‌شود، دو ماه طول می کشد تا ما برنج خریداری کنیم، چون‌که قیمت بازار را رصد می‌کنیم و از هرکجا پایین‌تر خریداری می کنیم؛ یعنی، در این مدت هیچ برنجی وارد نشده فقط یک مناقصه برگزار شده است.

سیف درباره اینکه آیا بعد از این دو ماه نیز شرکت قادر خواهد بود ثبت سفارش انجام دهد، گفت: اگر سامانه ثبت سفارش باز باشد، می‌توانیم این کار را انجام دهیم و اگر باز نباشد تمدید و اعلام می کنیم تاریخ حمل را یک ماه عقب‌تر ببرند.

معاون وزیرجهاد کشاورزی درپاسخ به اینکه چرا شرکت بازرگانی دولتی ایران مناقصه را هم اکنون انجام داده و برگزاری آن را به بعد از آزاد شدن واردات برنج موکول نکرده است؟ افزود: به دلیل اینکه ما با محدودیت زمانی مواجه هستیم و حداکثر تا اول تیرماه می‌توانیم برنج وارد کشور کنیم، بعد از آن با ممنوعیت واردات در فصل برداشت مواجه خواهیم شد؛ ولی در حال حاضر به صورت کوتاه مدت ممنوع است.

سیف در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت  ذخایر استراتژیک نیز افزود: وضعیت ذخایر هم اکنون بسیار خوب است، اما از اعلام میزان آن معذوریم.  

وی تصریح کرد: برنجی که در قالب برگزاری مناقصه، خریداری می شود، برای «بازتامین» ذخایر استراتژیک برنج است و همان‌طور که اشاره کردم، در حال حاضر ذخایر استراتژیک برنج در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.


١٣:٣٢ - سه شنبه ١٢ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١١٣٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: