مهندس یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست شورای راهبری زنجیره تأمین گندم برضرورت  تلاش تمامی بخش های شرکت برای انجام مطلوب و به‌موقع وظایف خود در رابطه با خرید گندم در سال آینده تأکیدکرد و گفت: ما با بهترکار کردن می‌توانیم اندکی ازنعمت‌های خداوند متعال را شکرگزار باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛  نشست شورای راهبری خریدگندم شرکت به منظور بررسی و پایش اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط بخش‌های مختلف ستادی و شرکت‌های تابعه و همچنین بررسی، حک و اصلاح و تدوین نهایی دستورالعمل‌های خرید و کتابچه راهنمای خرید گندم، باحضور مهندس سیف مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و سایر اعضای شورای راهبری خرید گندم شرکت برگزار شد.

برپایه این‌گزارش؛ مهندس یزدان سیف در ابتدای جلسه با قدردانی از اقدامات خوبی که تاکنون در سطح ستاد و شرکت‌های تابعه درخصوص پیش‌برد امور و کسب آمادگی لازم برای ورود به خرید سال آینده صورت گرفته‌است، رعایت دقیق و کامل مفاد صورت‌جلسات و دستورالعمل های ابلاغی خرید را مورد تأکید قرارداد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره  تدوین اولیه مطالب کتابچه راهنمای خرید گندم در سال 1397، اظهارکرد:  فایل کتابچه باید در اختیار تمامی واحدهای مربوطه برای مطالعه و بیان نظرات قرارداده شود و انتظار می رود که تمامی معاونت ها و بخش‌ها، تا هفته آینده نقطه نظرات اصلاحی خود را درخصوص مطالب ارائه شده در این کتابچه اعلام کنند.

مهندس سیف با اشاره به اینکه مهمترین شاخص در انتخاب مراکز خرید، تامین نیاز شرکت است، تصریح‌کرد: باید دقت شود تا مراکز خریدی انتخاب شوند که علاوه بر دارابودن شرایط استاندارد مورد نظر وسهولت در دسترسی، عملکرد خوبی هم درسال های گذشته از خود ارائه داده باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آسیب‌های بزرگی که به گندم‌های تولیدی از ناحیه حمل و جابجایی متعدد از مزرعه به مراکز موقت خرید و از آنجا به مراکز دائمی و سیلوها وارد می‌شود، افزود: ما می‌توانیم با استفاده از ابزارهای تشویقی مثل پرداخت مستقیم کرایه حمل به کشاورزانی که گندم‌های خود را به سیلوها و مراکز دائمی ذخیره‌سازی تحویل می‌دهند، از واردآمدن این آسیب‌ها و همچنین هزینه‌های بالای حمل و نقل چندباره جلوگیری کنیم.

وی افزود: همچنین اگر بتوانیم انگیزه ای برای کشاورزان جهت تحویل گندم به صورت ترانزیت ایجاد کنیم یعنی کشاورز گندم را به صورتی تحویل مراکز موقت خرید دهد که نیاز به تخلیه نباشد بلکه فقط ترانزیت شود، علاوه بر سودی که می توانیم برای کشاورز در نظر بگیریم، منافع دولت و شرکت را نیز تامین می‌کنیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در همین رابطه خواستار ایجاد کارگروهی برای تنظیم تمامی سناریوهایی شد که با پرداخت مبلغی اضافه به کشاورزان،  برنامه حمل و هزینه تخلیه و بارگیری را کاهش می‌دهد.

مهندس سیف در مورد راهکار رفع کمبود نیروهای رسمی برای انتخاب عوامل تشخیص، ذی‌حساب و کنترل‌کیفیت در استان‌ها افزود: با پرداخت حق ماموریت می‌توانیم کمبود نیروی مراکزی که احتیاج به نیرو دارند را از  دیگر مراکز که مازاد نیرو دارند، تأمین کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید اطلاعات تولیدکنندگان گندم توسط کاربران مراکز خدمات حمایتی در استان‌ها و شهرستان‌های محل خرید ثبت گردد، افزود: با این‌کار هم نظارت بهتری از سوی رؤسای این مراکز بر روند معرفی کشاورزان صورت می‌گیرد و هم در صورت بروز اختلاف، خود مراکز خدمات پاسخگو خواهند بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با نحوه‌ی تعیین و پرداخت نرخ نگهداری کالا در مراکز خرید غیرملکی و چگونگی تعامل با مباشرین تعاون روستایی، عنوان‌کرد: ما علاوه بر هزینه‌ی خرید گندم، یک هزینه‌ای هم برای نگاه داشتن روزانه کالا در مراکز خرید داریم، که اگر بتوانیم به صورت روزشمار هزینه نگهداری را پرداخت کنیم، به دلیل ایجاد انگیزه برای نگهداری کالا، فشار کمتری را متحمل می‌شویم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران  برتدوین نهایی و ابلاغ هرچه سریع‌تر دستورالعمل خرید به شرکت های غله تأکید کرد و افزود: علی‌رغم اینکه هنوز قیمت خرید و جدول پاکی تصویب و ابلاغ نشده، ولی بهتر است سایرموارد دیگر دستورالعمل که نهایی شده به شرکت ها ابلاغ شود تا در زمان آغاز فصل برداشت با مشکل مواجه نشویم.

مهندس سیف گفت: از آنجا که هدف ما برطرف کردن تمامی مشکلات پیش روی عملیات خرید و انجام اقدامات اصلاحی و منطقی در فرآیند خرید است، باید با ارائه راهکارهایی که مراکز خرید هم سود ببرند، کاری کنیم تا جلوی تخلفات گرفته شود.

وی تأکید کرد: باید در زمان اعمال کنترل کمی و کیفی بر تحویل و ذخیره سازی خرید، از شتاب زدگی جلوگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بر رفع هرچه سریعتر نواقص احتمالی سامانه جامع خرید تأکید کرد و افزود: باید با بروز رسانی اطلاعات سامانه، نواقص آن‌را رفع و هرچه زودتر تمامی اطلاعات مراکزشامل؛ مساحت مرکز، توان بارگیری و ظرفیت آن توسط همکاران فناوری اطلاعات در مراکز ثبت شود و در زمان شروع عملیات به هیچ عنوان اطلاعات به صورت کاغذی ارائه نشود بلکه تمام اطلاعات ثبت شده باشند.

گفتنی‌است؛ در نشست شورای راهبری خرید گندم، قدرت حیدری سرپرست معاونت برنامه ریزی و مدیرپروژه راهبری تأمین گندم شرکت در خصوص اقدامات صورت گرفته برای خریدکیفی گندم در سال آینده و همچنین مفاد و مطالب تدوین شده برای چاپ کتاب راهنمای خرید گندم و سیدمؤمن نیافر مدیرکل خرید داخلی در رابطه با تدوین دستورالعمل‌های لازم خرید و روند انتخاب مراکز خرید تاکنون  گزارشی را ارائه کردند.


١٦:٤٠ يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: