دوشنبه ٠٧ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > روابط عمومی > جوابیه ها 
منو اصلی
اخبار > قيمت خريد تضميني گندم داخلي تغيير نكرده و بالاتر از گندم وارداتي است


  چاپ        ارسال به دوست

جوابيه :

قيمت خريد تضميني گندم داخلي تغيير نكرده و بالاتر از گندم وارداتي است

خبرگزاري محترم فارس در تاريخ1394/2/4 اقدام به درج خبري با عنوان "مصوبه جديد دولت قيمت خريد تضميني گندم را 5 تومان كاهش داد/خريد از كشاورز خارجي با 300 تومان قيمت بيشتر " در گفتگو با آقاي علي ايرانپور، عضو محترم كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي، كرده است‌كه با توجه به غيرواقعي بودن اطلاعات منتشره، پاسخ اين‌شركت جهت تنوير افكار مخاطبين آن خبرگزاري به شرح ذيل ارائه مي گردد.
- همانطور كه بارها از سوي مسئولين مختلف، بخصوص معاون وزير و مديرعامل اين شركت، اطلاع رساني شده است. قيمت خريد تضميني گندم در شهريور ماه سال گذشته و پيش از آغاز فصل كاشت گندم در كشور، تعيين تصويب و ابلاغ گرديده كه براساس مصوبه دولت، نرخ پايه خريد تضميني براي گندمهاي معمولي با 4 درصد افت مفيد و 2 درصد افت غير مفيد به ازاي هر كيلوگرم 1155 تومان و براي گندمهاي دروم (سخت) با همان ميزان افت مفيد و غير مفيد، 1188 تومان اعلام گرديده است.
 از ابتداي فصل برداشت و خريد تضميني گندم دركشور تاكنون بيش از 250 هزار تن گندم از كشاورزان به قيمت حدود300 ميليارد تومان خريداري شده كه نشان مي دهد بهاي تمامي گندم ها بر اساس قيمت پايه 1155 تومان براي گندم معمولي و 1188 تومان براي گندم دروم و حتي بالاتر از آن به دليل پاك بودن گندم ها، به حساب كشاورزان پرداخت گرديده است . بنابراين اعلام كاهش قيمت خريد تضميني گندم غير واقعي مي باشد. بعلاوه اينكه افزايش ميزان خريد نيز نشان از تمايل بالاي كشاورزان نسبت به تحويل گندم خود به مراكز خريد دولتي به واسطه قيمت مناسب خريد دارد.
بر خلاف آنچه در تيتر خبر منتشره در خبرگزاري فارس آمده است؛ در حال حاضر قيمت تمام شده هر كيلوگرم گندم وارداتي حدود 950 تا 1000 تومان مي باشد كه در مقايسه با قيمت تمام شده خريد تضميني گندم توليد داخلي به ازاي هر كيلو 1155تومان كه با احتساب هزينه هاي تبعي خريد1250 تومان مي شود، حدود 200 الي 300 تومان كمتر است. ليكن دولت و وزارت جهاد كشاورزي در راستاي حمايت از توليد داخلي و به منظور تشويق كشاورزان عزيز به كشت گندم بيشتر جهت نيل به خود اتكايي در اين محصول استراتژيك، گندم توليد داخلي را با قيمتي بالاتر خريداري و پرداخت بهاي گندم ها را نيز به روز انجام مي دهد.
در پايان انتظار دارد؛ رسانه هاي محترم خبري حسب رسالت و جايگاه خويش، اطلاع رساني صحيح، دقيق و شفاف را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و از درج و انتشار اخبار و گزارشاتي كه اشراف و آگاهي كامل نسبت به آن ندارند، خودداري نمايند. چرا كه ارائه آمار و اطلاعات غير واقعي به مخاطبان، علاوه به اينكه در كوتاه مدت موجب تشويش و تشويه اذهان مخاطبان ميگردد، در بلند مدت نيز اعتبار و اعتماد مخاطب به رسانه را با كاهش روبرو و يا از بين خواهد برد، كه اين دو پيامد منفي قطعاً با رسالت و اهداف رسانه ها در تضاد و مغايرت مي باشد.


١٦:٣٣ - يکشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ٧٢٨٨    /    تعداد نمایش : ٩٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

صفحه اصلي|درباره ما| رسانه‌ها|ارتباط با ما|نقشه سایت|English