چاپ        ارسال به دوست

تنها خريد شكر انجام شده است نه واردات آن

روزنامه‌ي وزين آرمان امروز در تاريخ 94/5/7 اقدام به انتشار مطلبي با عنوان"پشت پرده واردات 300 هزار تني شكر"كرده است كه‌ توضيحات اين شركت جهت روشن شدن اذهان مخاطبان محترم آن روزنامه به شرح ذيل مي‌آيد: 

- شركت بازرگاني دولتي ايران به عنوان يكي از شركتهاي زيرمجموعه وزارت جهاد كشاورزي، مسئوليت تامين كالاهاي اساسي و پر مصرف شامل: گندم، برنج، روغن خام و شكر خام مورد نياز كشور را بر عهده دارد و اين وظيفه را حسب تكاليف، مصوبات و مجوزهاي قانوني صادره از سوي مراجع ذيصلاح از جمله: شوراي محترم اقتصاد، هيأت محترم وزيران، ستاد تنظيم بازار و كارگروه تامين و ذخيره سازي كالاهاي اساسي ، با حفظ و رعايت مصالح و منافع ملي از دو طريق خريد داخلي و در صورت كسري توليد نسبت به مصرف، از طريق خريد خارجي و واردات، به منظور تنظيم بازار داخلي و حفظ ذخاير استراتژيك كشور انجام مي دهد.

- يكي از كالاهاي اساسي مورد نياز كشور شكر مي باشد كه مسئوليت تنظيم بازار و تامين ذخاير استراتژيك آن بر عهده‌ي اين شركت قرار داده شده و همانگونه كه در مطلب منتشره آمده است. ميانگين مصرف ساليانه شكر در كشور حدود 2 ميليون و 260 هزار تن و ميزان توليد داخلي اين كالا حدود 3.1 ميليون تن مي باشد كه تامين كسري شكر مورد نياز از طريق واردات از خارج كشور توسط اين شركت و بخش خصوصي انجام مي‌شود.

ليكن دولت به منظور جلوگيري از وارد آمدن ضرر و زيان به كشاورزان و توليدكنندگان داخلي، مجوزي جهت واردات براي بخش خصوصي صادر نكرده و از كل ميزان 800 هزار تني نياز كشور به واردات شكر، تنها مجوز خريد و واردات 300 هزار تن توسط اين شركت را صادر كرده است كه اين شركت نيز در راستاي رويكرد دولت در حفظ منافع ملي وتوليد داخلي، در حال حاضر فقط عمليات خريد 150 هزار تن از اين مقدار شكر تكليفي را انجام داده ولي تاكنون هيچگونه محموله‌ي شكري وارد كشور نشده است.

-كالاهاي اساسي نيز همانند ساير كالاها، تاريخ مصرف داشته و امكان فساد دارند، لذا اين شركت هر ساله نسبت به تعويض و روزآمد كردن ذخاير شكر موجود از طريق عرضه‌ي شكرهاي ذخيره شده در بازار داخلي و جايگزين كردن كالاي جديد از طريق واردات اقدام مي نمايد. بنابراين مجوز واردات 300 هزار تني فوق نيز بر اساس همين قاعده صورت گرفته و جهت تجديد ذخاير استراتژيك صادر شده است و در بازار داخلي جهت تنظيم بازار توزيع نخواهد شد.   ‌

- مجدداً تاكيد مي‌گردد: تمامي اقدامات دولت، وزارت جهاد كشاورزي و اين شركت در زمينه تامين كالاهاي اساسي مورد نياز، با رويكرد حفظ و ارتقاي سطح توليد ملي و رعايت مصالح و منافع كشور انجام مي‌شود. و حتي در مقاطعي كه بحث توزيع كالا به منظور تنظيم بازار را به منظور جلوگيري از تنش در بازار و افزايش قيمت‌ها در دستور كار دارند، اصل حمايت از توليدات داخلي را سر لوحه‌ي اقدامات خود قرار داده‌اند.

- در پايان مزيد استحضار مردم شريف و مخاطبان محترم آن روزنامه يادآور مي‌شويم: اين شركت در راستاي حفاظت و حراست از منافع و مصالح كشور و به منظور ايجاد ارزش افزوده، اشتغالزايي، گردش چرخ صنعت كشور بخصوص صنايع تبديلي و ارتقاي بهره‌وري، كالاهاي وارداتي را بصورت خام خريداري كرده تا با تصفيه آن در داخل ، منفعت‌هاي پيش گفته را محقق و از خروج بي مورد سرمايه و ارز كشور جلوگيري نمايد. 

 


١٠:٣٨ - شنبه ١٠ مرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٧٦٣٢    /    تعداد نمایش : ١١٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: