چاپ        ارسال به دوست

خرید برنج از آمریکا 4ماه قبل از بخشنامه تحریم انجام شده است

خبرگزاری فارس در تاریخ 21 دیماه جاری، گزارشی غیر واقعی با عنوان"بازرگانی دولتی 18 میلیون دلار دیگر برنج آمریکایی وارد کرد/ نقض الزام برجام و بخشنامه وزارت صنعت"را منتشرکرده است، با توجه به توضیحات کافی و مستندی که پیش از این تاریخ از سوی مدیر عامل محترم این شرکت در مصاحبه با همین خبرگزاری و سایر خبرگزاری ها در خصوص خرید و واردات برنج از آمریکا ارائه و منتشر شده بود، اقدام این خبرگزاری در پردازش مجدد موضوع، ما را بر آن داشته تا در راستای اطلاع رسانی شفاف و تنویر افکار مخاطبان محترم نکاتی را به شرح ذیل یاد آور می شویم:

- یکی از ماموریت ها و مسئولیت های مهم شرکت بازرگانی دولتی ایران حسب اساسنامه و شرح وظایف مصوب، تامین و تنظیم بازار کالاهای اساسی و پر مصرف کشور و حفظ ذخایر استراتژیک اینگونه کالاها می باشد که این ماموریت را براساس تکالیف ابلاغی و اخذ مجوزهای لازم از سوی مراجع بالا دستی و با رعایت تمامی جوانب کار اعم از؛ صرفه و صلاح کشور، حمایت از تولید داخلی و بنیان های اقتصاد مقاومتی با تنوع بخشی به مبادی ورود کالا انجام می دهد. بنابراین هیچگاه این شرکت خارج از محدوده ی مصوبات و مجوزهای صادره اقدام به خرید کالایی نکرده و نخواهد کرد و در انجام تکالیف مصالح کشور را نصب العین قرار داده است.

- مهمترین رکن اقدامات و فعالیت های این شرکت در زمینه ی تامین کالاهای اساسی از جمله گندم و برنج ، تامین و تنظیم بازار این کالاها از طریق خرید تضمینی تولیدات داخلی است و مادامیکه تولیدات داخلی تکافوی میزان مصرف کشور را بدهد، این شرکت با انجام بهینه و مطلوب خرید تضمینی، تمام تلاش خود را در راستای تامین از طریق خرید داخلی حتی با قیمتی بالاتر از قیمت های جهانی بکار می برد، که شاهد این مدعی، انجام خرید بیش از 8 میلیون تن گندم از کشاورزان در سالجاری با قیمتی بالاتر از قیمت های جهانی می باشد.

- در رابطه با کالای اساسی برنج نیز رویکرد دولت و این شرکت، تامین میزان مورد نیاز مصرف کشور از طریق تولید داخلی است. لیکن با توجه به اینکه میزان مصرف کشور براساس سرانه 40 کیلوگرم، 3 میلیون و200 هزار تن و مقدار تولید داخلی این محصول حدود 2/2 میلیون تن می باشد، دولت ناگریز است تا کسری تولید نسبت به مصرف را از طریق خرید خارجی و واردات این کالا جبران نماید، تا کشور با بحران کمبود و افزایش قیمت برنج در بازار مواجه نگردد. واز آنجا که رویکرد دولت مبتنی بر کاهش تصدیگری و واگذاری و واسپاری امور به بخش خصوصی و غیر دولتی است، حدود 70 درصد از نیاز وارداتی برنج توسط بخش خصوصی و30 درصد باقیمانده که در واقع همان ذخایر استراتژیک کشور می باشد، توسط این شرکت خریداری و وارد می شود.

- این شرکت در رابطه با نحوه خرید برنج از خارج کشور، علاوه بر حفظ مصالح و منافع ملی و رعایت دقیق اصول بهداشتی، کیفی و سلامت کالاها، سبد مصرفی کشور را نیز مدنظر قرار می دهد و تا آنجا که مقررات اجازه دهد، خریدهای خود را از کشورهای مختلف و با توجه به تنوع خواست و سلیقه های مردم انجام می دهد. همچنین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که یکی از اصول مهم آن، تنوع بخشیدن به مبادی خرید و واردات کالاها جهت کاهش ریسک تأمین و بروز بحران می باشد، این شرکت خریدهای خارجی خود را منحصر به یک یا دو کشور بخصوص نکرده و از غالب تولید کنندگان عمده جهانی برنج از جمله: هند، پاکستان، ویتنام، آمریکا، اروگوئه، آرژانتین و ... خرید انجام داده است.

- در خصوص واردات برنج آمریکایی، ضمن یادآوری این نکته که در نظام بین الملل  خرید و واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه غذایی توسط کشورهای در حال تخاصم و جنگ نیز متداول بوده و حتی درسالیان گذشته و در زمان اعمال شدیدترین تحریم ها توسط دولت قبل هم برای تامین سبد غذایی مردم این کار انجام شده است، تاکید می کنیم که کلیه سفارشات خرید برنج از آمریکا مربوط به تیرماه سالجاری و 4 ماه قبل از صدور بخشنامه تحریم ها که در آبانماه صادر و ابلاغ گردیده بود، می باشد و پس از صدور بخشنامه مذکور هیچگونه خرید برنج آمریکایی از سوی این شرکت صورت نگرفته است. لیکن با توجه به اینکه عملیات واردات کالا شامل: بازرسی در مبدأ، خرید، کیسه کیری، بارگیری، حمل و تخلیه در مقصد و مبادی ورودی کشور، پروسه ای زمانبر بوده و حدود 5 ماه طول بطول می انجامد، محموله های برنج وارد شده کنونی مربوط به همان خریدهای تیر ماه سالجاری می باشد .بنا براین موکداَ اعلام میداریم به رغم اینکه برنج و سایر کالاهای اساسی و مواد اولیه غذایی از این دست، معرف و مروج فرهنگ امریکا و نهادینه سازی آداب و رسوم آن کشور نیست، اما این شرکت در جهت حفظ مصالح کشور و رعایت قوانین و بخشنامه های داخلی، حتی یک کیلوگرم برنج آمریکایی را پس از تاریخ ابلاغ و لازم الاجرا شدن بخشنامه تحریم کالای آمریکایی خریداری نکرده است.

در پایان توصیه می کنیم که رسانه های محترم خبری منافع و مصالح کشور و امنیت روانی و غذایی جامعه را مدنظر قرار داده و از پرداختن به موضوعات غیر واقعی و حاشیه ای که تنها نتیجه آن ایجاد التهاب و بدبینی بین مردم ومسئولین است و فرهنگ صداقت و شفافیت را در جامعه خدشه دار میکند، پرهیز نمایند.


١٥:٥٧ - چهارشنبه ٢٣ دی ١٣٩٤    /    شماره : ٨٢٣٤    /    تعداد نمایش : ١٥١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: