مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در نشست "کارگروه خرید تضمینی دانه‌های روغنی" در شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: پیش بینی می‌شود امسال خرید دانه‌های روغنی از 15 یا 20 اسفند در کشور شروع شود و مقدار تولید به 650 تا 700 هزار تن برسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ علیرضا مهاجر گفت: پیش‌بینی می‌کنیم برنامه‌های تولید دانه‌های روغنی در کشور به خوبی پیش برود و تا سال 1400 در تحقق برنامه‌های دانه‌های روغنی مؤفق باشیم.

مهاجر اظهار کرد: مهمترین مسأله در دانه‌های روغنی، خرید و پرداخت پول کشاورزان بود که طی دو سال اخیر با تدبیر وزیر محترم جهاد کشاورزی و مدیر عامل محترم شرکت بازرگانی دولتی ایران و همکاری سازمان برنامه و بودجه  این موضوع به خوبی انجام می‌شود و با استقبال کشاورزان برای کاشت کلزا، آفتابگردان ، سویا و گلرنگ روبرو بوده‌ایم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم در فصل زراعی 98-97، 450 تا 500 هزار تن کلزا در کشور تولید شود که البته شرایط آب و هوایی و بارش در مقدار تولید مؤثر است؛ اما آنچه مهم است باید شرایط را برای کشت و تولید بیشتر این محصول مهیا کنیم.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان واردات دانه‌های روغنی طی سال‌های گذشته 230 تا 240 هزار تن بوده ، اما اکنون با برنامه‌ ریزی‌هایی که انجام شده، واردات به 2 میلیون تن رسیده است تا با واردات دانه به جای روغن ، کارخانجات روغن کشی فعّال شوند.

وی در بیان اهمیت کاشت کلزا و سویا  گفت: آیش‌بندی زمین سبب فرسایش خاک می‌شوند و برای ایجاد تناوب در کشت، کاشت کلزا مناسب است؛ زیرا از40 درصد از دانه‌ی روغنی کلزا، روغن استحصال می‌شود و کنجاله سویا نیز بخشی از غذای طیور(مرغ) را تأمین می‌کند.


١٥:٠٠ شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: