مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید 450 هزار تن دانه ی روغنی کلزا را در برنامه ی سال آینده قرار داده ایم گفت: از۴۶ هزار تن تولید کلزا در سال ۹۴ به تولید ۳۴۰ هزار تن کلزا رسیدیم و پیش بینی می شود در سال آینده نیز با استمرار افزایش 30 درصدی تولید مقدار  450  هزار تن دانه ی روغنی کلزا  در کشور تولید شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛ علیرضا مهاجر در سفر به استان فارس اظهار داشت: کشت کلزا باعث افزایش ۲۵ درصدی در تولید گندم خواهد شد، از این رو کشت این محصول در فارس به عنوان استان پیشرو در بخش کشاورزی که روزی هم بازرگانی گندم نام داشت ، توصیه می‌شود.

مهاجر با بیان اینکه کشور ما یکی از عمده ترین وارد کننده های روغن برای خوراک انسان و کنجاله برای خوراک دام است، افزود: نقش تولید دانه های روغنی در کشور بر کسی پوشیده نیست.

وی تصریح کرد: سالانه حدود ۴ میلیارد دلار واردات روغن و کنجاله به کشور داریم از این رو باید در تولید دانه های روغنی به خصوص کلزا به پایداری برسیم.

مهاجر با اشاره به توسعه خوب کشت کلزا در سنوات اخیر در استان فارس، خواستار توجه بیشتر کشاورزان برای کشت این محصول  در مناطق سرد استان شد.

وی همچنین به کشاورزان  توصیه کرد:به دلیل سطح سبز خیلی خوب کلزا درمزارع استان فارس، قبل از گلدهی جهت افزایش محصول از ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم کود سولفات آمونیم در هر هکتار استفاده کنند.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با توجه به کشاورزان هوشمند فارس، کارشناسان و محققان خوب این استان، انتظار می‌رود میزان مصرف بذر در هکتار تا یک کیلو و ۶۰۰ گرم کاهش یابد چرا که مصرف زیاد بذر در زمان کاشت، باعث کاهش عملکرد، افزایش آفات و بیماری‌ها و هزینه های تولید خواهد شد.

 


٠٩:٥٧ يکشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: