قیمت برخی از انواع گندم، برنج، روغن و شکر طی روزهای جاری کاهش و برخی دیگر افزایش یافت تا نرخ کالاهای اساسی نسبت به هفته‌ی گذشته در مبادلات جهانی به طور میانگین به ثبات برسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در نشست پایش بازار کالاهای اساسی این هفته، گزارشی از قیمت انواع کالاهای اساسی توسط کارشناسان معاونت بازرگانی خارجی ارائه شد که بر این اساس قیمت کالاهای اساسی شکر نیز نسبت به هفته‌های گذشته افزایش نداشت و روند حفظ قیمت را تجربه کرد.

 در این هفته، انواع دانه روغنی سویا با کاهش مواجه بود و کنجاله سویا روند ثبات خود را نسبت به هفته گذشته حفظ کرده است، در بخش دانه‌های روغنی، روغن پالم افزایش 4 واحدی  و قیمت دانه‌ی روغنی آفتابگردان نیز اندکی افزایش داشت.

در بازار جهانی به طور متوسط، برنج در این هفته با قیمت‌های هفته گذشته  مبادله می‌شود. میزان کشت و تولید جهانی برنج در سال جاری با 7 میلیون تن افزایش، به 501 میلیون تن رسیده است. از کشورهای برتر تولید کننده این محصول به کشورهای چین، هند، اندونزی، بنگلاوش، ویتنام و تایلند اشاره شد.

محموله‌های خرید شکر که برای تأمین و پاسخگویی به نیاز مصرفی کشور نیز که از ماههای گذشته عملیاتی شده بود به بنادر جنوب ایران رسیده و آماده تخلیه شده است که طی روزهای آینده تخلیه و بارگیری آن به مقاصد آغاز می‌شود و تأمین شکر کشور از چغندرقند داخلی نیز در روند مطلوب قرار گرفته است.

 امسال 7 میلیون تن گندم خریداری شده از محل تولید داخلی به فروش رفته است و میزان فروش برنج به 80 هزار تن رسیده است.

نشست این هفته پایش بازار کالاهای اساسی به ریاست یزدان سیف، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی خارجی و حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی و کارشناسان و مدیران معاونت بازرگانی داخلی، خارجی و برنامه‌ریزی برگزار شد.

 


١١:٣٤ چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: