مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در کنفرانس بین‌المللی غلات و دانه‌های روغنی با اشاره به پتانسیل بالای منطقه‌ی بین‌النهرین در تولید غلات، گفت: ما ظرفیت‌های خوبی برای تأمین و تجارت آرد در منطقه خاورمیانه داریم و می‌توانیم شریک تجاری در تأمین سبد آرد، ماکارونی و شیرینی و شکلات کشورهای منطقه باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ یزدان سیف گفت: ایران به لحاظ برقراری امنیت غذایی و انجام رسالت جهانی خود در افزایش تولید موفق عمل کرده است.

سیف منابع، هزینه‌ها و قیمت را از جمله محدودیت‌ها برای تأمین مواد غذایی برشمرد و اظهار کرد: سیاستگذاری برای قیمت کالاها و هزینه‌های تمام شده محصولات به‌طور جدی در کشور ما مورد توجه بوده است.

وی افزود: متأسفانه برخی کشورها در عرصه‌ی محدودیت‌های منابع غذایی آن را نادیده گرفته و رفتارهای آنان رفتاری است که به این محدودیت‌ها توجه نمی‌کنند..

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: اصلی‌ترین محدودیت جهانی در مواد غذایی، محدودیت غلات در کشورهای جهان است و مسأله‌ای که امنیت غذایی را در جهان تهدید می‌کند، مسأله‌ کاهش میزان تولید نسبت به میزان مصرف است که لازمه‌ی حل این مسأله و حل این محدودیت، افزایش بهره‌وری است.

سیف اظهارکرد: در بخش بهره‌وری در کشورمان اقدامات خوبی انجام شده است و با توجه به قرار گرفتن ما در منطقه‌ی بین‌النهرین که مهد تولید غلات بوده است، در زمینه‌ی بهره‌وری تولید اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: در حوزه‌ی تولید گندم، محققین ایرانی برای تأمین انواع واریته‌های گندم که آب‌بری کمتری دارد، صورت گرفته و برای نانوایی‌ها نیز عملکرد خوبی داریم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به محدودیت درون بنگاهها و محدودیت زنجیره‌ی تأمین غلات افزود: می‌توان این محدودیت‌ها را با برنامه‌ریزی و عملکردهای خوب کاهش داد.

 سیف گفت: در کشور ما برای رفع محدودیت‌ها به منابع توجه ویژه شده و در بازار و سیاستگذاری از سال 1392 تا 1396 رفتار دولت ، رفتار توسعه‌ای در بخش غلات بوده و این ظرفیت ایجاد شده تا سرمایه‌گذاری نه تنها در طول زنجیره‌ی غلات  بلکه در عرض این زنجیره هم فراهم شود.

 


١٥:٣٧ دوشنبه ١١ آذر ١٣٩٨
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: